امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 این قسمت مربوط به درج مطالب در خصوص سیستمهای اعلام حریق میباشد. خواهشمندیم در صورتیکه مقاله یا مطلب در خورد ثبت در این صفحه دارید از طریق پست الکترونیکی این شرکت ارسال فرمایید تا با لینک نام و نشان خودتان درج گردد... با تشکر

لطفا از جدول، روی مورد دلخواه کلیک بفرمایید

 


 

تاریخچه اولین سیستم اعلام حریق

     از تاریخ و اتفاقات ثبت شده، انسانها متوجه شدند واکنش و عملکرد سریع در زمان بروز آتش سوزی و حریق نقش بسیار مهم و حیاتی در کنترل آن دارد. در قرون اخیر، وقتی کسی متوجه حریق میشد نگاهبان شبانه یا هرکسی که متوجه شده بود از زنگ دستی یا شیپور مخصوص، ادارات آتش نشانی یا هر مرکز ذیصلاحی را اطلاع رسانی میکرد. و یا با استفاده از ناقوس کلیساها یا سوت بخار کارخانجات اینکار انجام میشد، که بعضا با خطا همراه بود و آتش نشانی بصورت دقیق نمیتوانست محل را شناسایی کند لیکن با اختراع تلگراف ( توسط ساموئل اف.بی.مورس) این گزارش دهی کاملتر و سریع تر انجام می شد.    

نیویورک اولین شهر ایالات متحده بود که در سال ۱۸۴۷ میلادی، با ساخت خطوط تلگراف ( با استفاده از نصب نمودن تیرچه های مخصوص در زمین)، جهت اعلام حریق از شهرداری به ایستگاههای آتش نشانی و با ساختن زنگهای ناقوسی اقدام نمود. سر مهندس شهرداری ( کورنلیوس اندرسون) پروژه ساخت سیستم اعلام حریق را در همین سال اعلام و شروع کرد.

     ویلیام چنینگ، دکتر جوان و علاقمند به اعلام و اطفاء حریق و همکارش، موسی جی. فارمر در مارس 1851، مایل شدند که در شهر بوستون، از سیستم زنگ شهری و با استفاده از ریجستر چاپ ساموئل مورس در جزء اصلی سیستم نصب گردد. این سیستم حدودا از 64 کیلومتر ( 40 مایل) سیم جهت وصل نمودن ایستگاه اصلی و مرکزی به 40 تابلو ارسال اطلاعات و 19 زنگ در اماکنی مانند کلیسا، مدارس و جایگاههای آتش لوکوموتیورانی استفاده نمود، ولی چندین اشکال و ایراد فنی مشاهده شد بعد از برطرف شدن معایب مذکور سیستم منصوبه دایا قابلیت به انتقال ضربه الکتریکی از چرخه کد قطع کننده مدار و ثبت کد مورس نقطه یا خط تیره در ریجستر چاپ بود.در مورخه سی ام آوریل سال 1852، ظرف یک شبانه روز که این سیستم­ها در سرویس قرار داده شد یک آلارم هشدار برای حریق از خیابان کازوی ارسال شد.

     دکتر جوان، مقاله ها و میتینگ های زیادی در مورد سیستم اعلام حریق شهر بوستون عنوان نمود و در زمان این سخنرانی و جلسات در موسسه اسمیتسونیان در مارس 1855 که رییس پست و نماینده قانونی تلگرافخانه کارولینای جنوبی(جان ان.گیمول) برای نخستین باز از وجود این سیستم که بتازگی اختراع شده بود بسیار تحت تاثیر توانمندی وقابلیت سیستم قرار گرفته و حقوق ساخت آنرا بدوا در غرب و جنوب و سپس برای کل کشور خرید کرد. این شخص در سال 1856 به برادرش که تخصص زیادی در مورد ساعت و دیگر مکانیسمهای مکانیکی و الکتریکی داشت ملحق شد و تا سال 1871 این دو نفر استفاده از خط تولید خود را با بهره گیری از مدلهای محور ارتجاعی باکس های سیگنال اعلام حریق گسترش دادند و طراحی جعبه های هشدار بدون تداخل کشش توسط ادبین راجرز و موسی جی.کران گسترش داده شد.در سال 1880 میلادی گاردینر، نظریه و طرح خود را جهت حذف تداخل امواج بین جعبه های اعلام حریق دارای ارسال هم زمان اختراع و به ثبت قانونی رساند. با توجه به اینکه در اواخر قرن نوزده میلادی 36 شرکت دیگر در صنعت تلگراف اعلم حریق فعالیت داشتند ولی شرکت گیمول بیش از 95 % ارزش سهام بازار ایالات متحده آمریکا را در ید مالکیت خود داشت.

     سیستم دستی اعلام حریق برای نخستین مرتبه توسط راجرز ساخته و اختراع او با نام سیستم اعلام حریق کمکی ثبت شد. جورج میلیکن در 1885 پیشرفتهایی در این سیستم ایجاد کرد که استفاده نامحدود از آنرا در تمامی ایالات متحده امکانپذیر ساخت.

     تا سال 1871 میلادی شرکتهای خصوص منجمله تلگراف منطقه ای آمریکا (ADT)، محافظ برق هولمز، و محافظ برق ردآیلند ایجاد شدندو تا ارائه خدمات استفاده عمومی از ایستگاه های مرکزی در مناطق شهری جهت عملیات اعلام خطر و سپس هشدار الکتریکی سرقت (دزدگیر) و سرویس اعلام حریق از طریق تلگراف را برای ساختمانهای مسکونی و شرکتهای و کارخانجات فراهم آوردند.

     اولین سیستم اعلام حریق کمکی برای ارسال یک دور کد جهت ارسال به پیام رسان و دو دور کد برای ارسال به اداره پلیس و سه دور کد برای اعلام آنی حریق بهره میبردند. استفاده از این نوع سیستم­های تلگراف همچنان رایج بود تا اینکه مشکلات و معایبی بوجود آمد که باعث کاهش اطمینان این گونه سیستمها گردید. نگرانی اصلی این بود که قطع شدن حلقه مداری (Loop) که باکس های سیگنال متصل به ایستگاه مرکزی را تغذیه می کردند میتوانست تمام حلقه ها را غیر فعال نمایند و در نتیجه کسر محافظت از استفاده کنندگان و مشتریان ایستگاه اصلی را باعث میشد.

       در سال 1923 سومین نگارش کتاب راهنمای بازرسی بیمه آتش سوزی منتشر و اظهار نمود که بهترین راه خدمت، وقتی اتفاق میافتد که نگهبان شیف شبانه فقط برای یک هدف ( نگهبانی) نه برای نظافت و اینکه خانواده اش در آن محل زندگی می کنند استخدام شود که در مورد دوم، نگهبان مربوطه اکثرا در محل سکونت خود به جای گشت در ساختمان قرار داشت.

       در استانداردهای 1923 خدمات نگهبانی شب و هشدار حریق شرکت بیمه GA عنوان کرد نگهبان شیفت شب باید از ساعت 6 بعدظهر تا 6 صبح و همچنین در طول روز یکشنبه، روزهای تعطیل و زمانی که اداره تعطیل است هر یکساعت به کلیه ایستگاه­های مورد تأیید سرکشی کند. استفاده از چراغ قوه برقی تایید شد و این استانداردها از هیئت ملی بیمه که حریق را بیمه کرده بودند اقتباس شده است. و هرگاه که سیستم اعلام حریق که بخشی جدایی ناشدنی از اداره اصلی بحساب بیاید ارسال هشدار آتش توسط سیستم نظارتی نگهبان از هر وسیله و تجهیزات دیگر بهتر میباشد.

     چاپ نهم کتاب راهنمای محافظت در برابر حریق آمریکا (NFPA)  دستورالعملی را در مورد حق استخدام نگهبان شیفت شب معین کرد: میبایست دقت شود که نگهبان، فرد لایق است. شخصیت و عادت قابل اطمینانش باید بلامنازع و بیطرفانه باشد. توصیه میشود سیگاری نبوده و به هیچ وجه از دخانیات در زمان بازدید از ایستگاه استفاده نکند. این شخص باید از هوش زیادی برخوردار بوده و در مواقع خطر سریع تصمیم گرفته و اقدام عملی نماید و نظراتش الزاما سودمند باشد. نگهبای شیف شب باید مردی شجاع و نترس و از نظر جسمی قوی و رضایت بخش باشد و دارای حواس بینایی، شنوایی، بویایی و حتما هر دو دست و پایش و ضربان قلب و قدرت جسمانی کامل باشد. این شخص نباید خیلی کم سن و سال و نه خیلی سالمند باشد. سواد این شخص باید در حد متوسط و بتواند به زبان انگلیسی گفتگو نماید و حتما قادر به نگارش یه گزارش کار ساده باشد.

عکس از موزه حفاظت از حریق دانشگاه مریلند آمریکا

اقتباس از سایت آموزشکده حریق

 

 


 

دسته بندی سیستمهای اعلام حریق :

        عموما، طراحی، اجراء و استفاده عملیاتی از سیستمهای اعلام حریق جهت حفاظت از جان افراد(Life protection) و اموال (Property protection) صورت می گیرد. بهمین خاطر، هدف سیستمهای اعلام حریق براساس استانداردهای معتبر از جمله BS5839.Part1 دارای سطوح مختلف با کاربری های خاص خود میباشند. که به دو دسته تقسیم می شوند:

    محدوده ها در سیستمهای حفاظت از جان (L) که با هدف محفاظت از جان اشخاص طراحی میگردند بصورت زیر دسته بندی میشوند:

 1) نوع L1: سیستم دستی همراه با سیستم خودکار و آژیر برای کلیه فضاهای ساختمان باستثنای حمام، سرویس بهداشتی و... ( به غیر از اماکنی که در آنها از تجهیزات الکتریکی مانند دست خشک کن یا سشوار استفاده میشود). در راهرو و سالنهایی که عمق کمتر از 800mm و کمدها و قفسه هاییکه کمتراز یک متر مربع فضا دارند به هشدار دهنده نیازی نمیباشد.

 2)نوع L2: سیستم دستی بهمراه بهره گیری از دتکتورهای دودی در مسیرهای خروجی و دتکتورهای حرارتی ترکیبی برای اطاقهای همجوار مسیرهای خروجی . همچنین به همراه استفاده از سیستم خودکار در اماکنی که احتمال آتش سوزی زیاد در آنها محتمل است مثل موتورخانه ها، انبارها و... ( انبارها نیز از دسته اماکنی هستند که در این نوع سیستم میبایست به دتکتور مجهز باشند و بطور خودکار محافظت و کنترل شوند).

 3)نوع L3: سیستم دستی بهمراه بهره گرفتن از دتکتورهای دودی در مسیر خروج و همچنین استفاده از دتکتورهای ترکیبی (دودی حرارتی) جهت اطاق و سالنهای همجوار با مسیرهای خروج.

 4)نوع L4: سیستم دستی به همراه استفاده از دتکتورهای دودی جهت مسیرهای خروج اضطراری.

 5)نوع L5: سیستم دستی بهمراه استفاده از سیستم اعلام خودکار، صرفا برای اماکنی که دارای خطر زیادی جهت بروز حریق هستند و اصطلاحا ریسک خطر آتش سوزی در آنها زیاد است.

 6)(نوعM): سیستم صد در صددستی (Manual) و غیر خودکار که در آن جهت اعلام حریق فقط و فقط از شستی های نصب شده جهت اعلام حریق استفاده می شود.

 درجه بندی اجمالی سیستم ها

حفاظت از اموال

حفاظت از جان

                           شـــــــرح

---

M

دستی – صرفا استفاده از شستی اعلام حریق

P2/M

L5

+Mتشخیص خودکار ، فقط برای فضاهایی با خطر بالا

P2/M

L4

+Mتشخیص خودکار مسیرهای خروج اضطراری

P2/M

L3

+Mتشخیص خودکار مسیرهای فرار واتاق های منتهی به مسیرهای فرار

P2/M

L2

+Mتشخیص خودکار فضاهایی با خطر بالای حریق و فضاهای استراحتگاهی

P1/M

L1

+M تشخیص خودکار کلیه اماکن و فضاها

 در جدول فوق، در خصوص حفاظت از اموال دو روش جزئی و کلی مشهود است: 

 در جدول ذیل، برخی از فضاها، تعیین سطح سیستم شده اند: 

نوع فضا

احتمال خطر کم

احتمال خطر زیاد

اماکن تفریحی توریستی

M

L1

هتل، خوابگاه واستراحتگاهها

L2

L1

فروشگاهها و مراکز تجاری، کارخانجات ، انبارها و رستوران ها

P21M یا M

P1/M

مراکز خرید بزرگ مسقف

L3

L1

بیمارستان، درمانگاه

L1

L1

دفاتر بیمه ای و بایگانیها

M/P2

M/P1

پایانه های حمل ونقل و تر ابری

M/L5

M/L5

مراکز پرستاری از کودکان و سالخوردگان

L3

L1

ساختمان هایی با فضاهایی که برای خروج اضطراری مشکل دارند

M/L5

M/L4

مدارس، دانشگاهها

M

M/P2/L4

ندامتگاه و زندان ها

M

L5

 

 زون بندی (منطقه بندی) سیستم های اعلام حریق

    دقت، راحتی و سرعت عمل در شناسایی دقیق محل بروز حریق، بخصوص در ساختمانهای با وسعت زیاد، ضرورت زون بندی محل را به مناطق با وسعت کمتر و جداگانه باعث میشود، و اهم عوامل موثر، نوع کاربری، وسعت و تقسیم بندی مناطق کوچکتر ضد حریق در ساختمان است.

 کارآیی عوامل مذکور در زون بندی، مستلزم رعایت موارد ذیل است: 

 1. منطقه تشخیص Detection Zone

 2. منطقه هشدار Alarm Zone

      در منطقه تشخیص Detection Zone ، هم بندی بین دتکتورها و شستی های اعلام حریق در سطح مشخصی که بعنوان یک زون بیان شده صورت خواهد گرفت و در زمان عمکرد یک شستی و یا فعال بودن یک دتکتور خودکار، نشانگر مربوط به همان زون و یا کد تعریف شده به همان دتکتور در سیستم آدرس پذیر ، در تابلوی کنترل مرکزی فعال میشود. در صورتیکه هم بندی بین آژیرها و دیگر هشدار دهنده های صوتی علاوه بر اینکه که ممکن است در یک زون انجام پذیرد ولی دز زمان فعال شدن میتواند چندین زون همجوار و یا کل زونها را شامل شود، لذا یک منطقه زون امکان تقسیم شدن به چندین منطقه را دارد. همچنین مناطق تشخیص ، ورودیها و مناطق هشدار، خروجی های تابلوی کنترل مرکزی را تشکیل داده، یکی از عوامل مهم در تشخیص مشخصات تابلوی کنترل مرکزی ،تعداد مدارهای ورودی وخروجی است.

    اشتباه یا غیر فنی بودن منطقه زون و یا زیاد بودن تعداد زونها بدون پیروی از اصول فنی و استاندارد تعریف شده، باعث سردرگمی و گیج شدن افزاد در تعیین و تشخیص محل آتش میگردد.

 انواع سیستم های اعلام حریق

 سیستم های اعلام حریق به پنج نوع زیر تقسیم می شوند : 

 1 – سیستم های کانونشنال یا متعارف                         Conventional system                

 2 – سیستم های آدرس پذیر                                     Addressable system                       

 3- سیستم های هوشمند                                             Intelligent system

 4- سیستم های وایرلس (بی سیم)                                     Wireless system

 5- سیستم های هوشمند مدیریت ساختمان BMS=Building Management system            

 سیستم اعلام حریق متعارف یا کانونشنال(آدرس دهی توسط چراغ هشدار دهنده تابلو مرکزی)

     کانونشنال یا متعارف از قدیمی ترین سیستمهای اعلام حریق است که علیرغم تغییرات کم در ساختان و طراحی همچنان در حال استفاده هستند. در این سیستم چندین دتکتور ( دودی/حرارتی یا ترکیبی)، شستی و آژیر، یک زون (منطقه) را در ساختمان کنترل میکنند و در پوشش یک مدار به هم پیوسته با اتصال به تابلوی مرکزی، نشان دهنده یک زون در سیستم بشمار میآید.

 اجزای یک سیستم اعلام حریق بشرح زیر است:

     پنل یا تابلوی کنترل مرکزی : تابلوی کنترل مرکزی برای دریافت پالس خطای ارسال شده از سول تجهیزات منصوبه در سیستم ( دتکتورها، شستی ها و.. ) طراحی شده اند که نهایتا مشخص نمودن محل وقوع حریق را در کل سیستم بعهده دارند.

 طرز کار تابلوی کنترل مرکزی :

    این وسیله، فرمانده و مغز متفکر! سیستم اعلام حریق است که ضمن آنالیز و تجزیه و تحلیل کلیه پالسهای ورودی و دستورات خروجی را در سیستم کنترل کرده در عین حال تغذیه کلیه تجهیزات در سیستم را نیز به عهده دارد. منبع تغذیه اصلی برق متناوب AC ومنبع تغذیه ثانوی جهت تغذیه تجهیزات از نوع مستقیم یا DC است. انواع دتکتور (دودی، حرارتی، ترکیبی و شعله) و شستی، تجهیزات ورودی و انواع آژیرها ،چراغ های هشدار و تجهیزات عمل کننده دیگر مثل رله های فراخوان آسانسور، بازکن دربهای اضطراری و سیستمهای اطفاء حریق از جمله تجهیزات خروجی سیستم بحساب می آیند.

    انتخاب تابلو یا پنل مرکزی، تابع وسعت ساختمان و نوع کاربری آن، تعداد زون یا مناطق تحت پوشش و کل تجهیزات ( ورودی – خروجی) نصب شده در سیستم میباشد. و میبایست در نقطه ای کاملا روشن و مجهز به سیستم روشنایی اضطراری از ساختمان نصب شود که احتمال بروز حریق در آن کم است ودر عین حال تردد پرسنل و اشخاص در آن قسمت از ساختمان بیشتر از سایر نقاط است.

 اهم وظایف تابلوی کنترل مرکزی: 

     با در نظر گرفتن موارد فوق، تابلوی مرکزی شامل همه یا برخی از کلیدهای عملیاتی و نشانگرهای دیداری یا شنیداری که ذیلا بیان میگردد باشند. بدیهی است تابلوهای مرکزی هوشمند ( آدرس پذیر) بغیر از موارد بالا، دارای صفحه نمایشگر بخصوصی (Display) میباشند، همچنین قابلیت کانکت به رایانه و ثبت وضبط کلیه وقایع را داشته میتوانند با تجهیزات جانبی دیگری مانند مودم (Modem) و یا کارت شبکه، عملکرد سیستم را از راه دور واز طریق شبکه جهانی اینترنت به عهده داشته باشند.

 عملکرد برخی از کلیدها ونشانگرهای تابلوی کنترل مرکزی:

     کلید تمرین Drill Switch)، کلیدی است که برای قطع ارتباط فی مابین تابلو کنترل مرکزی با تابلو تکرار کننده و سازمان آتش نشانی جهت انجام عملیات تست و آزمایش و اطمینان جهت عملکرد صحیح سیستم بکار میرود. 

 انواع نشانگرهای دیداری تابلو مرکزی:

 این نشانگرها از نوع دیود نورانی با رنگ بندیهای متنوع و کارکرد خاص، معمولا بشرح زیر میباشند: 

دتکتورها 

انواع دتکتورهایی که در یک سیستم اعلام حریق بکار میروند متنوع میباشند که بارز ترین آنها، دتکتورهای دودی، حرارتی، و تشخیص گاز میباشد.

 دتکتور دودی

   دتکتور دودی از رایج ترین نوع دتکتور و دتکتور حریق میباشند که در چهار نوع: 1- فتوالکتریک 2- یونیزاسیون 3- لیزری 4- مکشی خلاصه میشوند که از میان آنها دتکترو فتوالکتریک ( نوری یا اپتیکال) بیشترین کارآیی و مورد استفاده را دارد.

 دتکتورهای دودی سریعتر از نوع حرارتی عمل کرده، حساسیت آنها بطور معمول بر اساس درصد تیرگی بر متر %obs/m)) آنالیز و سنجیده میشود.

 براساس استاندارد انجمن سیستم حفاظت از حریق کشور انگلستان، برای دتکتورها، سه نوع حساسیت تعریف شده که بشرح ذیل میباشند: 

 1. حساسیت معمولی 5%obs/m               

 2. حساسیت زیاد %obs/m 

 3. حساسیت خیلی زیاد0.8%obs/m         

    برخی از دتکتورهای دودی مجهز به دیودی هستند که فعال یا غیر فعال بودن آنرا بصورت چشمک زدن، نشان میدهد.

     چشمک زدن دیود در هر8-12 ثانیه یکبار، نشانه وضعیت عادی است . در صورتیکه بصورت مداوم روشن باشد نشان دهنده عملکرد دتکتور و ارسال پالس هشدار به تابلوی مرکزی است و اگر خاموش باشد یا چشمک زدنهای سریع ( معمولا 1-2 ثانیه یکبار) داشته باشد نشانگر ایراد و نقص در دتکتور میباشد.

 آزمایش حساسیت دتکتور

    چناچه دتکتور مجهز به مکانیزم تست حساسیت باشد ،تحریک آن به مدت دو ثانیه و تعداددفعات چشمک زدن دیود نوری تعبیه شده روی آن، میتوان با استفاده از جدول زیر حساسیت آنرا مشخص کرد: 

تعداد چشمک دیود

حساسیت

1

غیر حساس

3-2

دتکتور به اندازه کافی حساس نیست

7-6-5-4

حساسیت عادی

9-8

حساسیت خیلی زیاد

 نحوه عملکرد دتکتور دودی فتوالکتریک:

    یک منبع نوری کوچک و یک سلول دارای حساسیت به فوتونهای نور، دو بخش اصلی دتکتور فوتوالکتریک را تشکیل می دهند. دیود نوری به عنوان فرستنده و سلول یاد شده بعنوان گیرنده با زاویه ای خاص نسبت بهم قرار گرفته اند بصورتیکه تشعشعات نورانی دیود در زمان طی مسیر مستقیم موجب تحریک سلول نمی شود. زمانیکه دود یا ذرات معلق دیگری وارد محفظه دتکتور میشود، بازتابش نور از طریق ذرات دود، موجب تحریک سلول حساب به نور شده و ارسال سیگنال را باعث میشود.

 مشخصه عمومی دتکتورهای دودی فتوالکتریک 

میزان حساسیت

زیاد

ارتفاع نصب

بین 2.5 تا 11 متر

نحوه ارسال سیگنال

آنالوگ

امکان نصب از از نظر کاربری

فراوان، باستثنای اماکنی که دود آلود بودن آنها نتیجه کار عادی اشان باشد، مثل پارکینگها ،آشپزخانه ها و اماکنی که ارتفاعی بیش از 12 متر دارند.

علت ارسال سیگنال خطای کاذب

رطوبت ، دود و بخارهای ناشی از کار عادی

انواع دتکتور

متعارف ،آدرس پذیر و هوشمند.

 دتکتور دودی یونیزه

    این نوع دتکتور دارای محفظه ای با دو الکترود + و - هستند که وجود ماده رادیواکتیو ضعیف شده ای بنام آمریسیوم 241 موجب یونیزه شدن هوای داخل آن شده و برقراری جریان الکتریکی ضعیفی بین دو الکترود در محفظه یونیزه را موجب میشود. ورود دود به داخل محفظه موجب بهم ریختگی و کاهش جریان الکتریکی بین دو الکترود می شود و بدنبال آن با فعال شدن مدار الکتریکی ، پالس و سیگنال وجود حریق برای فعال شدن آژیر ارسال میگردد.

 مشخصه عمومی دتکتورهای دودی یونیزه 

میزان حساسیت

بسیار زیاد(درتشخیص آتش های سریع)

ارتفاع نصب

بین 2.5 تا 11متر

سرعت مناسب هوا در محل نصب

کمتر از 5 متر بر ثانیه

نحوه انتقال سیگنال

آنالوگ

امکان نصب از نظر کاربری

محدود (راهروها،کتابخانه ها)

دلیل ارسال پیام اشتباه

رطوبت ،فشار وسرعت زیاد هوا،دود ناشی از کارهای عادی

انواع

متعارف ،آدرس پذیر ؛هوشمند

 دتکتورهای مکشی

    دتکتورهای مکشی یا استنشاقی، براساس نمونه گیری از هوای یک فضای معین، وجود دود که احتمال دارد ناشی از آتش باشد را شناسایی میکند. یک واکش کوچک ، یک یا دو دتکتور دودی و ریز پردازنده مخصوص که عمل آنالیز و ارزیابی را عهده دار است،؛ اجزای اصلی دتکتور مکشی را تشکیل میدهد.

 دتکتور حرارتی

   دتکتورهای حرارتی مانند ترموستات ها دارای یک بخش الکتریکی یا مکانیکی حساس به حرارت و گرما میباشند، لذا میتوان این تجهیزات را بدوا در دو گروه الکتریکی و مکانیکی دسته بندی نمود. .

    باید دتکتورهای با حسگر ترموکوپل یا ترمیستوری در گروه الکتریکی و دتکتورهای حسگر فانوسی (بی متالی) را در گروه مکانیکی جای داد. بطور کلی این دتکتورها در سه نوع حرارتیثابت، افزایشی و خطی هستند.

 مشخصه عمومی دتکتورهای حرارتی: 

حساسیت

تاخیری

ارتفاع نصب

بین 6 تا 9 متر

مساحت تحت پوشش

50 متر مربع

عملکرد در زمان حریق های پنهان

نامناسب

عملکرد در حریق های سریع توام با شعله

خوب

سرعت واکنش و عملکرد

نسبتا کند تا شعله ور شدن

حداکثر فاصله بین دو دتکتور حرارتی

7 متر یا کمتر

کاربرد و مورد استفاده

آشپزخانه، پارکینگ، و کلا اماکنی که استفاده از دتکتور دودی مقدور نیست

 دتکتور حرارتی ثابت :

    عملکرد حسگر این نوع دتکتورها براساس دمای از پیش تعریف شده و مشخصی میباشد، مثلا در بعضی از دتکتورهای حرارتی ثابت از فلز زود گدازی که تحت تاثیر دمای معینی ذوب می شود ،استفاده می شود که پس از عمل کردن برای استفاده دوباره، باید فیوز یا همان فلز زودگداز تعویض شود. بدیهی است امروزه اکثردتکتورهای حرارتی ثابت از مکانیزم ترمیستوری یا بی متالی برخوردار هستند که برای راه اندازی مجدد نیازی به تعویض یا برنامه های بخصوصی ندارند.

 مشخصه نوعی دتکتور حرارتی ثابت :

 الف )مکانیکی : 

نوع

بی متالی (حرارتی ثابت)

ولتاژ اسمی

24VDC

ولتاژ کار

15-30VDC

جریان آماده بکار

0

جریان در حالت سنس (هشدار)

50 میلی آمپر تحت ولتاژ 24VDC

دامنه دمای محیط

60C+ تاC -30

دامنه دما برای نگهداری و انبار نمودن

70C+ تا C-30

درجه حفاظت الکتریکی

IP67

ویژگی

ضد آب

 ب)الکترونیکی: 

نوع

ترمیستوری (حرارتی ثابت)

ولتاژ اسمی

24VDC

 دتکتور حرارتی خطی Linear Heat Detector

 دتکتورهای خطی بعلت ساختار رشته ای و طولانی بدین اسم نامیده می شوند. این چنین ساختاری استفاده از آنها را درکنار و حواشی سقفهای دکوراتیو بصورتیکه دور از انظار باشند ممکن می سازد. انبساط مایع ویا گاز تحت تاثیر حرارت در داخل لوله ای بلند و یا استفاده از چندین فلز زود گداز در طول مسیر دتکتور خطی و یا تغییر مقاومت دو رشته سیم متاثر از حرارت، تماما باعث میشود عوامل و محرک و فعال کننده سیستم اعلام حریق باشند.

 معمولا دتکتورهای خطی در چهار دسته دمایی زیر قرار میگیرند: 

بسیار زیاد

(180C)356F

زیاد

(137.8 C)280F

میانگین

(87.8C)190F

عادی

(68.3C)155F

     کارکرد دتکتور خطی از روشی بسیار ساده پیروی دارد. دو رشته سیم از یک طرف به تابلو مرکزی اعلام حریق و از طرف دیگر یک مقاومت انتهای خط متصل است . مقاومت مجموع دو سیم و مقاومت انتهای خط و با در نظر داشتن طول مسیر مقدار معینی است . در صورت بروز حریق در نقطه ای فرضی، با از دست رفتن خاصیت عایقی پلیمر حساس به گرما، بین دو رشته سیم اتصال کوتاه شده و در نتیجه مقاومت کامل مدار برابر صفر میشود.

   دتکتورهای حرارتی خطی با توجه به نوع، طول، قطر، مقاومت سیم و نیز جنس پوشش و روکش ها دماهای مختلفی از 75 تا 265 درجه سانتی گراد عمل می کنند. 

ولتاژ کار

15-30VDC

جریان

35 میکرو آمپر تحت ولتاژ 30V

ماگزیمم جریان کلید زنی

40 میلی آمپر

دمای تحریک

62C

دامنه دمای محیط

50C+ تا 10 C -

دامنه دما برای نگهداری و انبار نمودن

60C + تا -30 C

رطوبت نسبی در دمای 45C

95%

 دتکتور حرارتی افزایشی

 علت تحریک این دتکتور بر اساس سرعت افزایش دمای محیط است، لذا دو عامل افزایش دما و مدت زمان، در کارایی و عملکرد این نوع دتکتور از عوامل اصلی است.

 رنج تحریک برای اکثریت این نوع دتکتور 84C (15F) در 60 ثانیه میباشد، بدین معنا که اگر دمای مکانی ظرف مدت 60 ثانیه بمیزان 8.4C افزایش داشته باشد، این دتکتور باید در وضعیت هشدار قرار بگیرد، لذا برای اماکنی که امکان افزایش ناگهانی دمای محیط وجود دارد مناسب نیست. در این دتکتور از دو حسگر دما استفاده میگردد، یکی از حسگرها در محفظه ای بسته و بدور از تاثیرات محیط قرار داشته، حسگر بعدی در معرض دمای بیرون قرار میگیرد و تغییرات سریع دمای محیط را بصورت لحظه ای و مستقیم حس میکند . افزایش میزان دما در واحد مشخص زمان باعث تحریک حسگر خارجی و ایجاد ناهماهنگی بین دو حسگر و در نهایت فعال شدن دتکتور می گردد.

 نحوه نصب دتکتورهای حرارتی : 

 دتکتور گازی

 این دتکتورهای بخصوص برای تشخیص گازهای قابل انفجار یا گازهای ناشی از آتش کاربرد دارند. در واقع نوعی وسایل اندازه گیری گازها میباشند که در تراکم تعریف شده ای برای عدم انفجار گاز فعال شده و عموما برای یک نوع گاز ساخته میشوند.

 تعيين مشخصه مدار هشدار دهنده ها با تغذیه 24 ولت مستقیم 

 اعلام یا هشدار كاذب :

 1) يكي از رایج ترین مشكلات سيستم هاي اتوماتيك اعلام حريق، هشدار کاذب و نادرست است که عموما باعث مزاحمت و دردسر زیاد شده و بقول معروف در صورت تکرار شدن، سیستم را چوپان دروغگو معرفی میکند !! 

2)طبقه بندی هشدارهای کاذب 

3) هشدارهای ناشی از وجود اشکال در سیستم. 

4)هشدارهاي ناشي از كارهای روزمره و عادی مانند آشپزی، استعمال دخانیات، گرد وغبار و ... 

5)هشدارهاي ناشي از اقدامات خصمانه مثل شکستن شيشه شستي ها جهت تحریک آژیرها بمنظور آزار رسانی. 

6)هشدارهاي کاذب ناشي از نيت خير ولی عجولانه ( شک داشتن در مورد حریق توسط افراد غیر مغرض). 

7)هشدارهاي کاذب گنگ ( در هیچ یک از مقولات فوق گنجیده نمیشود!! ). 

8)انتخاب نامناسب و نصب ناصحیح تجهيزات. 

9)عدم نگهداري و پشتیبانی فنی از سیستم منصوبه.

 عوامل موثر در ایجاد هشدار کاذب 

     نکته مهم: بهمان اندازه که سیستم اعلام حریق دارای وسعت زیاد و گسترده باشد، بهمان نسبت هشدارهای کاذب آن نیز افزایش می یابد. طبق آماری که در اثر تجربه بدست آمده است در یک سیستم اعلام حریقی که بین 35 تا 40 دتکتور نصب گردیده است ارسال دو پیام خطا و هشدار کاذب در سال، امری طبیعی بوده دور از انتظار نیست.

 تعمیر، نگهداری و پشتیبانی فنی سیستم اعلام حریق

 بازدید روزانه: 

بازدید هفتگی: 

 بازدید فصلی(سه ماهه): 

بازدید سالیانه: 

بازدید 3 ساله: 

     در نهایت، سرویس کلی سیستم اعلام حریق منصوبه و عقد قرارداد با شرکتهای متخصص ( در صورت نداشتن تخصص و تبحر کافی) بمنظور اینکار، توصیه میگردد.. هرچه سیستم اعلام حریق نصب شده در محل را بدون نقص و سالمتر نگه دارید، در حقیقت ضریب ایمنی محل مسکونی یا کار خود را افزایش داده اید...

  موفق و پیروز باشید.

  جهت دانلود فایل مقاله فوق، روی خط کلیک بفرمایید. 

 

 


 

همگانی‌سازی اعلام و اطفاء حریق در ایران

 پیش گفتار

    اخبار ناگوار از عدم دقت در استفاده از تجهیزات اعلام و اطفاء حریق (حوادث سالهای اخیر)، غیرفعال بودن کلی یا جزئی سیستم‌های فوق و همچنین پائین‌بودن سطح عمومی اعتماد به آنها، انگیزه‌ای بود که عملکرد تجهیزات فوق را براساس انتظارات یک ایرانی مورد ارزیابی قرار دهیم و بتوانیم خدماتی برای کاستی‌های موجود ارائه نمائیم.

    واردات مارک‌ و مدلهای مختلف از تمام دنیا، ورود فرهنگ استفاده از سیستم‌های ایمنی و حفاظتی را در پی نداشت! مفهوم "حریق و مقابله با آن" یکی از گمشدگان جنگ ثروت و شهرت از دهه 70 و 80 در بازار گرم ایران بود. هیچ سازنده‌ای از ایرانی نپرسید چه می‌خواهید؟! صف طولانی دوستان در پشت اتاق‌های بازرگانی و سیاست‌های سلطه‌طلبانه شرکت‌های خارجی، مجال فرهنگی نمودن این تجهیزات را به فراموشی سپرد. باید در پی خلق واژه Iranian Alarm Concept به معنای درک حریق ایرانی شده باشیم. در این صورت سازندگان ناگزیر به برآورده‌سازی انتظار استاندارد ما می‌باشند. بحث بومی‌نمودن حریق، تاکتیکی برای فروش برند یا مارک خاص نیست، بلکه نظم در تعادل تکنیکی بازار را تضمین می‌نماید.

   آیا زمان آن فرا نرسیده است که سیستم‌های وارداتی اعلام و اطفاء حریق براساس نیاز فرهنگی و خصوصیات افراد ایرانی طراحی و ساخته شوند؟ آیا ما می‌توانیم قوانین استفاده از این تجهیزات را ایرانی‌پسند نمائیم؟

مخاطبین

   اگر همگانی‌سازی را نوعی محصول بدانیم، بازخورد روابط بین مخاطبین و تجهیزات، ماده اولیه آن می‌باشد. استاندارد تولید این فرآورده، درخواست و نیازهای فنی بوده که باتوجه به الگوهای ایرانی‌پسند مرتفع گردیده است. در اینجا به جای استفاده از " باید" برای رعایت استاندارد، استفاده از تجهیزات یا خدمات به نوعی تضمین‌کننده عملی استاندارد خواهد بود. برای شروع بهتر است مخاطبین اصلی و زیرمجموعه را بشناسیم.

   عموم جامعه با دو زیرمجموعه متخصص و غیر متخصص که به تمام افراد مشترک در یک کشور اطلاق می‌گردد، شناخته مي‌شوند. دانش‌آموزان با گروه‌های دبستان، راهنمایی و دبیرستان. دانشجویان با گرایشات تخصصی یا پایه. مهندسین و متخصصین براساس توقع دستورکار صادر شده برای رده‌های فروشندگان، طراحان، ناظرین، مشاورین و مجریان. و مصرف‌کننده محترم که دارای زیرمجموعه‌های اپراتوری و مهندسی فنی می‌باشد.

تجهیزات

    تجهیزات، ضامن وابستگی گروه‌ها به استانداردها می‌باشد. این محصولات در هر قالبی که ارائه شوند، مسئولیت محوری را بهمراه خواهند داشت. و این باین معنی است که استفاده از آنها نه تنها رعایت‌کننده استاندارد است، بلکه ضمانت‌کننده زنجیره ایمنی جامعه خواهد بود. تمام محصولات، بدون درنظر گرفتن تنوع، دارای خصوصیات و ویژگی یکنواخت می‌باشند. این ویژگی‌ها شامل: زبان مفهومی مشترک، هم‌پوشانی تکنیکی و وابسته به بازخورد می‌باشد.

       از آنجایی که همه ما در مقابل حریق آسیب‌پذیر ولي مسئولیم، محصول فرهنگی برای تمام اقشار جامعه می‌باشد.. محصولات آموزشی نه تنها شامل ابزارهای آموزشی است، بلکه تداوم یادگیری را نیز ضمانت می‌نماید و بالاخره محصول کاربردی که شامل تجربیات و اطلاعات فوق تخصصی برای Customization و Special Modification می‌باشد.

محدوده عملکرد

    حدود عملکرد همگانی‌سازی از تولید تا مصرف می‌باشد. مهم نیست براساس تکنیک‌های کدام کشور تولید شده باشد. مهم اینست که منطبق بر دستورات و نیازمندی‌های مشخص‌شده ما باشد و یا اینکه زیرساخت‌های کنونی و قابل اجرای کشور ما تاکنون با کدامین پروتکل‌های ارتباطی، همخوانی و متعامل بوده است. به عنوان مثال بحث‌هایی مانند: تفاهمات و استانداردهای نام‌گذاری اقلام تا ایجاد شبکه‌های مدیریت ایمنی و راه دور

 کد مخصوص حریق ایران

    با تعریف این کد که شامل تمام ویژگی‌های دلخواه ایرانی می‌باشد، به سازنده اطلاع داده می‌شود که برای حضور در بازار ایران، ویژگی‌های اعلام‌شده از طریق اداره استاندارد را رعایت نماید. مجموعه این کدها شامل کلیه هشدارها و عملکردهای ایرانیزه شده می‌باشد. کد حریق ایران دارای زنجیره‌ای از کدها است که مناسب جامعه ایران بوده و صفر تا صد سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق را پوشش می‌دهد. با اجرایی‌شدن این کد، زبان مفهومی و فنی دراختیارگرفتن این علم در کل کشور یکسان شده و جهل عمومی کاهش می‌يابد.

 همچنين موارد مثبت ذيل ازجمله مزاياي استقرار اين سيستم مي‌باشد:

-      تعریف یک سیستم ایده‌آل با اخذ نظرات کارشناسان دولتی و خصوصی

-      ایجاد بهره‌وری و تنزل هزینه‌های واردات

-      ایجاد زمینه تحقیقات برای متخصصین و دانش‌پژوهان این رشته

-      تعریف کلمات فنی و مفهومی طبق واژه‌نامه مشترک

-      كاهش آمار اعلام حریق کاذب و بالطبع افزايش ضریب اطمینان عمومی از سیستم

-      دورنمای مثبت طرح در منظر بین‌المللی

-      ایجاد زمینه‌های تفاهم علوم مختلف با حریق مانند: تأسیسات یا معماری در مقابل حریق

-      تسهیل در ارتباطات بین سیستم‌ها و یکپارچه‌سازی و درنتیجه صرفه‌جویی در انرژی

-      امکان تفکیک مسئولیت‌های حقوقی از تولیدکننده تا مصرف‌کننده

-      تبدیل مصرف‌گرایی مطلق به مصرف هوشمندانه

-      آشنایی همگانی با علم حریق و بالارفتن سطح ایمنی افراد

علیرضا احمدی دانیالی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


 

دستورالعمل طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق بر مبنای استاندارد NFPA-72

1) مساحت هر زون، میبایست حد اکثر 2000m2 باشد.

2) حد اکثر طول یک زون 3000m میباشد.

3) حداکثر تعداد تجهیزات در هر زون (شامل دتکتور، شستی، آژیر و...)  24 عدد است و بهتر است حد اکثر 20 عدد نصب گردد. 

4) هر طبقه مسکونی بعنوان یک زون تعریف می شود. 

5) پیشنهاد می گردد کلیه شستی اعلام حریق در راهرو طبقات ، یک زون مستقل باشد. 

6) در جاهائی که دارای ولتاژ القایی است (اتاق ترانس،سوئیچ و…..) باید از سیمهای روکش دار استفاده شود. 

7) سیم الزاما بایستی یک تکه بوده در لوله جداگانه و مستقل استفرار یابد. 

8) قسمت فوقانی سقف و کف کاذب که بیش از 80cm ارتفاع دارد، نصب دتکتور الزامی است. 

9) چنانچه پارتیشن منصوبه تا سقف کمتر از 30cm باشد، نصب دتکتور الزامی است. 

10) در صورتیکه ارتفاع گچبری سقف بیش از 50cm باشد، نصب دتکتور برای هر فضا الزامی است. 

11) کلیه انبارها به دتکتور مجهز باشند: 

   الف: اگر انبار در واحد مسکونی باشد، ، نصب دتکتور حرارتی انجام شود. 

   ب: جهت انبارهای موجود در پیلوت، پارکینگ ، در صورتیکه بصورت ردیفی باشند در فاصله 0.5m از انبارها و در فاصله حداکثر 8m از یکدیگرنصب میشوند. در صورتیکه انبارها بصورت یک مجموعه جداگانه باشد یکعدد دتکتور در مسیر و راهروی منتهی به آنها نصب گردد. 

12) در کنار تابلوهای برق ( تابلو کنتور) نصب یکعدد دتکتور دودی توصیه میگردد. 

13) در هر موتورخانه و چاه آسانسور از دتکتورهای دودی در یک زون مستقل استفاده شود. در این خصوص دتکتور ردیاب مکنده دودی Smoke Aspretion System پیشنهاد میگردد. 

14) در سالن ها و سوله های صنعتی و ساختمانهایی که مجهز به رایزر برق هستند باید از دتکتور مکنده دودی و یا ردیاب حرارتی کابل(Linear Heat Detector)  استفاده شود.  

15) بیشترین سطح پوشش برای دتکتورهای دودی 100m2 و دتکتورهای حرارتی 60m2 باشد. 

16)حداکثر ارتفاع نصب دتکتورهای دودی 12m و این مقدار برای دتکتورهای حرارتی 8m در نظر گرفته شود. 

17) جا نمایی دتکتورها: 

الف): دتکتورهای دودی

 ب): دتکتورهای حرارتی 

18) استفاده از دتکتورهای ترکیبی (دودی حرارتی) در هتلها و ساختمانهای مسکونی کارآمد است ولی برای اماکن صنعتی باید از دتکتورهای مجزا استفاده شود. 

19) محل نصب و استقرار دتکتور دودی در مجاورت یا نزدیک کوران (جریان هوا) نباشد ( در پارکینک، دور از پنجره، درب و محلی که با فضای باز در ارتباط است). 

20) کمترین فاصله دتکتور تا دیوار و یا پارتیشن 50cm و حداکثر 7m برای دودی و 5.5m برای حرارتی است. 

21) بهترین محل برای نصب تابلوی کنترل مرکزی سیستم اعلام حریق در اطاقک نگهبانی، سرایداری و اطاق اطلاعات و یا در نزدیکی درب ورودی اصلی ساختمان است، به گونه ای که مورد رویت ساکنین و بخصوص نیروهای امدادی و آتش نشانی باشد. 

22)در فضای سوله، حداکثر فاصله ای که شخص باید طی کند تا به شستی اعلام حریق برسد نباید بیشتر از  20mباشد. 

23) در سقف های شیبدار باید دتکتورها در ارتفاع 0.5m پائینتر از بالاترین نقطه سقف نصب شوند. 

24)شستی اعلام حریق: 

    سیستم آدرس پذیر:

25) استفاده از سیستم آدرس پذیر، جهت مجتمع های مسکونی و سوله های صنعتی بزرگ الزامی است. 

26) حداکثر طول لوپ 3000m و دارای حداکثر 128 تجهیزات یا المان باشد. 

27) در سیستم آدرس پذیر، مسیر رفت و برگشت سیم کشی لوپ (حلقه) از درون یک لوله، ممنوع است. 

28) حداکثر تعداد حلقه یا لوپ، 4 عدد می باشد. 

29) در هر ناحيه (zone) نهایتا تعداد 24 عدد انواع سنسور در نظر گرفته شود. 

30) كابل ارتباطي سنسورها از نوع (JY-ST-Y 0.8 mm2) در نظر گرفته شود. همپنین می توان از کابل یا سیم رشته ای با سطح مقطع 1.5mm2 یا 2mm2 برای آژیرها و شستی ها استفاده کرد. 

31) در اماکن مسکونی/ تجاری به ارتباط خاص بین سیستمهای کنترل اعلام حریق نیازی نیست. فقط تعدادی آژیر در فضای باز و بیرون درنظر گرفته شود. 

32) باید برای واحدهاي تجاري هركدام داراي يك سيستم اعلام حريق مجزا و مستقل نصب نمود و در مراکز خرید و پاساژها از يك سيستم اعلام حريق مركزي استفاده کرد. 

33) در انتهاي مسير خط آژيرها، از مقاومت انتهای خطر استفاده شود. 

34) در صورتیکه سیم کشی سیستم اعلام حریق، روکار باشد حتما از لوله فلزی استفاده شده، به هیچ وجه از داکتهای پلاستیکی استفاده نگردد. 

35) در نقشه و پلان کشیده شده از سيستم اعلام حريق، در مورد كابل كشي و مركز اعلام حريق توضیحات کافی بانضمام توضیح در مورد هر زون درج گردد. 

36) جهت پله خروج اضطراری ( پله فرار) یک زون مستق در نظر گرفته شود و شاسی اعلام حریق آن در هر طبق وحتما در در مسیر پله فرار تعبیه گردد. 

37) با توجه باینکه در پاگردی راه پله شستی نصب گردیده، بنابر این شستی جنب درب ورودی واحد ساختمانی نصب نمی گردد. 

38) نصب دتکتور دودی برای کلیه اطاقهای خواب الزامی است ولی فضای راهروها نیازی به نصب دتکتور ندارد. 

39) با توجه به میزان بالای توان صوتی آژیرهای اعلام حریق، می بایست علاوه بر طبقه منفی (زیر زمین) و همکف در هر دو  طبقه یک عدد آژیر با توان خروجی 75db نصب شود. پیشنهاد میگردد در هر واحد یک بیز با توان خروجی 30db نصب شود. باین ترتیب هر ساختمان مسکونی الزاما باید دارای حد اقل دو عدد آژیر اعلام حریق باشد. 

40) در نقشه و پلانی که از سیستم اعلام حریق مرکزی (F.A.C) ترسیم گردیده، تعداد زون ها، همچنین محل استقرار هر زون مشخص باشد، برای نمونه { سیستم اعلام حریق مرکزی داری 8Zone و در ازاء هر طبقه، همکف، راهرو، آسانسور و پله خروج اضطراری ( پله فرار) دارای یک زون باشد}.

 


 

 طراحی سیستمهای اتوماتیک اعلام و اطفای حریق بر اساس استاندارد BS5839-1

1)- براساس استاندارد BS 5839-1 (پارت اول)،حداكثر سطح تحت كنترل در شرايط معمولی جهت هر دتکتور دودی مربعی با سطح مفید بیشتر 100 متر مربع،شعاع 7.5m و برای دتکتور حرارتی مربعی با سطح مفید بیشتر از50 متر مربع،شعاع 5.3m میبایست رعایت شود.

2)- از نظر زون بندی، محل نصب شستی اعلام حریق ( MCP )در ابتداي هر زون،قبل از نصب دتكتورها باشد.
3)- در انتهاي هر زون يك المان با مقاومت ته خط (E.L.R) منطبق با مشخصات تابلو كنترل مركزي نصب شود.

4)- در پارکینگ باید از دتکتور حرارت افزایشی HR استفاده شود. 
5)- در انبارها و پارکینگ، چنانچه دتکتورها در یک قسمت نصب گردند داخل یک زون قرار گرفته ولی از طریق چراغ LED مجزا می شوند.
6)- در داخل انباری، یکعدد دتکتور دودی نصب و توسط یک چراغ LED که در بيرون درب انباري مشخص میگردد.
7)- در صورتیکه انباری ها درون راهرو استقرار داشته باشند، میبایست درون راهرو دتکتور دودی نصب کرد.
8)- نصب دتکتور دودی و دتکتور حرارتی در موتورخانه ها الزامی است، لیکن از دتکتور ترکیبی نیز میتوان استفاده نمود.

9)- برای موتورخانه با وسعت زیاد، زون بندی مستقل الزامی است.
10)- در مجاورت راههای خروج از لابی، پارکینگ و رمپ پارکینگ، نصب شستی اعلام حریق (MCP) ضروري است. 
11)- هرکدام از طبقات ساختمان بر روی یک زون مستقل نصب گردد. مگر اینکه مساحت آن طبقه بیشتر از2000m2 و تعداد دتکتورهای منصوبه از 20 عدد (نوع کانونشنال / متعارف) بیشتر باشد.
12)- نصب دتکتور دودی در پاگردی طبقات ( فضای مشاع و مشترک در ورودی اصلی) ضروری است که روی یک زون قرار می گیرند، تعداد نصب این دتکتورها به ابعاد و مساجت فضای مورد نظر بستگی دارد.
13)- نصب شستي اعلام حريق (MCP)در پاگردی طبقات و لابي ها الزامیست. شستی و دتکتورهای راه پله روی یک زون مستقل قرار گرفته، چنانچه درب یا پارتیشن دود بند مابین راه پله و فضاهای مشترک ( روبروی آسانسور) باشد نصب 2 عدد دتکتور و در غیر اینصورت یکعدد کفایت میکند. دتکتور فضهای مشترک در صورت وجود پارتیشن یا درب دود بند روی زون طبقه قرار می گیرد.
14)- در صورتی که در هر طبقه یک واحد مستقر باشد نیازی به  استفاده از چراغ LED نيست. چنانچه در هر طبقه بیشتر از یک واحد باشد، در جلوی درب ورودی هر واحد نصب یکعدد چراغ LED (جهت تفکیک واحدها از یکدیگر) اجباری است.
15)- استفاده از دتکتورحرارتي دماي ثابت HF در آشپزخانه ضروری است.
16)- در صورت وجود آشپزخانه دوم،به دتكتور جداگانه از نوع HF نیاز است. 
17)- در سالن اصلی (هال) در هر واحد مسکونی، نصب دتکتور دودی الزامیست.
18)- فضای مبلمان ( نشیمن اصلی) واحد، به دتکتور جداگانه از نوع دودی نیازمند است.
19)- داخل هرکدام از اطاق خوابها، دتکتور دودی نصب شود.
20)- داخل اطاقهای خواب که به حمام اختصاصی مجهز هستند، نصب یکعدد آژیر الزامی است.
21)- در مجاورت راه پله در هر طبقه نصب یکعدد شستي اعلام حريق(MCP) الزامی است. توصیه میگردد نصب این شستی در کنار آسانسور و هر چه نزدیکتر به کپسولهای اطفاء حریق دستی باشد.
22)- طراحی یک زون مستقل برای راه پله ها، از طبقه همکف تا بالاترین نقطه ساختمان ضروری است. ولی شستی و دتکتورهای زیر زمین و طبقات منفی، بر روی زون همان زیر زمین نصب شود.
23)- نصب یکعدد دتکتور دودی در سقف اصلی راه پله ها (سقف خر پشته) الزامی است و این دتکتور معمولا  روی زون آسانسور نصب میگردد.
24)- نصب همزمان دتکتور دودی و حرارتی و یا دتکتور ترکیبی، جهت اطاقک آسانسور ( محل استقرار الکتروموتور آسانسور) الزامی است.
25)-دتکتورهای سقف راه پله (خر پشته) و اطاقک آسانسور و موتورخانه معمولا روی یک زون مستقل هستند.
26)- تابلوی اصلی اعلام حریق F.A.C.P در داخل اطاق نگهبانی نصب شود میبایست در معرض دید بوده قابل دسترسی باشد.

27)- نصب آژِیر اعلام حریق در نزدیک تابلوی مرکزی F.A.C.P الزامی است.
28)- در نقشه تک خطی (شماتیک خطی) سیستم اعلام حريق، تغذيه دوبل (24vDC و 220vAC) و تلفن‌كننده اتوماتیک Dialler مشخص باشد.
29)- نصب یکعدد آژیر Out Door و یکعدد چراغ چشمک زن(Strobe light) جلوی درب ورودی اصلی ساختمان و فضای مشرف به کوچه یا خیابان اصلی ضروری است. این تجهیزات به آژیر اصلی روی تابلوی مرکزی سیستم F.A.C.P متصل گردد.
30)- در کلیه نقاط ساختمانهای مسکونی با یک واحد در هر کدام از طبقات، از آژیر عمومی (GENERAL ALARM) تغذيه شود.
31)- در کلیه ساختمانهایی که سیستم اعلام حریق متعارف Conventional نصب گردیده است، آژیرهای طبقه همکف، طبقات منفی و زیر زمینها، و کلیه فضاهای مشترک، باید از خط آژیر عمومی(GENERAL ALARM) تغذیه شوند حتی اگر سیستم بصورت یک خط آژیر مستقل ترسیم شده باشد.

جهت توضیحات بیشتر به سایت اصلی BS مراجعه شود

 


 

 

     مرکز کنترل اعلام حریق آریاک / متعارف Conventional

       مرکز کنترل اعلام حریق آریاک در چهار سایز مختلف از 1 تا 28 زون تولید و عرضه میشود. این دستگاهها دارای نشان استاندارد ملی ایران میباشند.

      مراکز کنترل قابل گسترش بوده و کارتهای آن قابل جداسازی و تعویض میباشد. امکان افزودن کارت آژیر جهت خروجی آژیر اختصاصی برای هر زون نیز در دستگاه پیش بینی شده است. چراغهای تعبیه شده روی مرکز کنترل جهت نمایش وضعیت زونها، آژیرها و عیوب داخلی دستگاه میباشد و تکمه های آن نیز جهت تست عملکرد سیستم یا بی صدا کردن آژیر و ... بکار میروند. در این دستگاهها امکان غیر فعال کردن هریک از زونها و تست مجموعه اعلام حریق توسط یک نفر پیش بینی شده است (تست تک نفره).

      امکان اتصال به تلفن کننده خودکار و ارتباط دوسیمه با تکرار کننده آریاک نیز در این دستگاه وجود دارد. با توجه باینکه سیستم اعلام حریق متعارف 24 ولتی میباشد و بمنظور تامین تغذیه کل تجهیزات سیستم در مواقع قطع برق سراسری، باید از دو باطری 12 ولت متناسب با شرایط دستگاه (طبق راهنمای مرکز کنترل) بصورت سری استفاده شود.

 قابلیت های دستگاه:

 


 

 راهنماي نصب و راه اندازي دستگاه اعلام حريق مدل ACT تک زون

   توجه: موارد ذیل میبایست قبل از دستگاه مرکزی با دقت مطالعه گردد. دستور العملهای ارائه شده بصورت عمومي است، بطور کلی برای کلیه سیستمهای اعلام حریق قابل استناد نیست. در صورت بروز هرگونه اشتباه و فهم مطالب ذیل در زمان نصب، هیچگونه عذری مبنی بر استناد به جهل مسموع و پذیرفته نبوده در صورت بروز هرگونه خسارت جانی/مالی، این شرکت بعنوان نماینده رسمی شرکت آریاک در تمامی موارد از خود سلب مسئولیت مینماید. 

    برنامه و سیاست کلی، تولید و عرضه، سیستمی کارآمد و رو به رشد میباشد و این شرکت بعنوان نماینده رسمی شرکت تولیدکننده حق تغییر در مشخصات فنی محصول را بر اساس صلاح دید خود داشته، تمامی موارد ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر نماید.

توصیه مـهـم :

    وصل کردن اشتباه باطری بدستگاه باعث از بین رفتن و سوختن فیوز باطری گردیده در برخی موارد باعث صدمه کلی به دستگاه میگردد، در این موارد رفع نواقص موجود توسط شرکت انجام میگردد لیکن تمامی هزینه های متصوره با مصرف کننده میباشد.

دستورالعمل طراحی یک سیستم اعلام حریق

    تابلو-پنل مرکزی:

   تابلو-پنل مرکزی میبایست در مکانی که به راحتی قابل مشاهده باشد نصب گردد که این محل میتواند ورودی اصلی ساختمان و عموما جاهایی که در زمان بروز حریق در تیر رس دید ماموران آتش نشانی هستند باشد. اینکه دستگاه مرکزی در محل شلوغ و پر تردد ممکن است مورد دستکاری غیر مجاز قرار گیرد نباید نادیده گرفته شود.

   پیشنهاد این است خود تابلو مرکزی اعلام حریق توسط یک دتکتور دودی (نصب در بالای آن) کنترل شده، یک آژیر نیز از انشعاب اصلی برای آن در نظر گرفته شود.

   آژيرها:

   آژیرهای منصوبه میبایست دارای پلاریته باشند. در صورت استفاده از آژیرهاییکه پلاریزه نیستند احتمال بروز خطای آژیر(SOUNDER FAULT ) محتمل است. رایج ترین آژیرها، آژیرهای الکترونیکی و زنگها هستند که متناسب با ولتاژ خروجی دستگاه مرکزی کار میکنند و الزاما باید کلیه آژیرها یکسان باشند تا صدای آلارم آنها به راحتی قابل شنیدن و کردن باشد.

    توصیه مهم اینکه به هیچ وجه از زنگ یا آژیری که در ساختمان آن از سیستمهای مکانیکی ( مانند موتور، ترانس و..) استفاده نگردد چرا که صدمه دیدن این قسمتها باعث خرابی آژیر گردیده در مواقع خطر، کارآیی نخواهند داشت. 

    حداقل شدت صداي آژير 65 دسي بل و يا 5 دسي بل اضافه تر از صداهاي محيط اطراف ( كه بيش از 30 ثانيه ادامه داشته باشد ) در نظر گرفته شود بصورتیکه در تمام جاهای ساختمان به راحتی شنیده شود. برای آسایشگاهها و اشخاص خواب آلود و کلا برای اماکنی که اشخاص ممکن است مشکل شنوایی داشته باشند میبایست حداقل 75 دسی بل باشد.

تابلو مرکزی میبایست دارای حداقل یک خروجی آژیر بوده و حداقل یک وسیله اعلام خطر (آژیر یا زنگ) به آن اتصال داشته باشد.

شستي اعلام حريق :

    این تجهیزات باید در راههای خروجی, علی الخصوص راه پله، پاگردی و دربهای خروج با فاصله حداکثر 30 متر از یکدیگر در ساختمان نصب شده باشند و نصب 140 سانتی متر از سطح زمین، برای شستی الزامی است و باید در محلی نصب گردد که براحتی در دسترس و  قابل مشاهده باشد.

دتكتورهاي دودی :

       دتكتورهاي دودی به هیچ وجه در معرض کوران باد نصب نشوند. محل نصب دتکتور عموما به پارامترهای زیادی بستگی دارد و میباست برابر استاندارد BS 5839 يا EN54 برای نصب آنها اقدام شود. وجود بخار، گرد و غبار، مواد شیمیایی، ذرات معلق در هوا مانند دود بر عملکرد دتکتور تاثیر گذار است و باعث آلارم کاذب میگردد که باید نسبت به تمیز و سرویس کردن بموقع آنها همت گماشت.

       از دتكتورهاي يونيزه زمانی استفاده میگردد که احتمال بروز آتش سوزی بدون دود زیاد و از دتکتورهای دودی فتوالکتریک زمانی که دود زیاد و غلیظ محتمل است استفاده میگردد. هیچکدام از این دو مدل نسبت به دیگری برتری و ارجحیت ندارد، تنها تفاوت آنها در جایی است که از آن استفاده میشود. بعنوان مثال در منازل مسکونی، اماکن اداری و ... از دودی فتوالکتریک و در انبارهای مواد شیمیایی از یونیزه بهره گرفته میشود. و از دتکتورهای دوتی فتوالکتریک در زمانیکه دور غلیظ معمولاً در كشف آتش‌هاي بدون دود زياد و دتكتورهاي اپتيكال در كشف آتش‌هاي با دود غليظ مورد استفاده قرار مي گيرند . اگر چه اغلب تنها يك نوع از اين دو توصيه مي‌شود ، اما هيچكدام آنها نسبت به ديگري ارجحيت ندارد . ( در مجتمعهاي مسكوني ، اداري و بيمارستاني نوع يونيزه و انبارهاي مواد PVC از نوع دتكتور اپتيكال استفاده مي شود ) .

 دتكتور هاي حرارت :

       در اماکنی که دتکتور دودی کاربرد عملیاتی ندارند از این دتکتور استفاده میشود، مانند آشپزخانه، اطاقهای ژنراتور و اطاقهای دیگ بخار و بر سه نوع بشرح زیر هستند:

        در اماکنی که امکان تغییر ناگهانی درجه دمای محیط وجود دارد که باعث آلارم کذب میشود و در عین حال سرعت عکس العمل و اعلام خطای دتکتور چندان اهمیت ندارم از دتکتور حرارتی ثابت استفاده میشود(مانند آشپزخانه) .در بیشتر اماکنی که امکان تغییر سریع و ناگهانی درجه حرارت محیط در شرایط عادی وجود نداشته و سرعت جوابدهی دتکتور با توجه به شرایط تغییر دما و بروز حریق بیشتر مورد توجه قرار میگیرد از دتکتور حرارتی افزایش سریع استفاده میشود. در صورتیکه دستورالعمهای استاندارد در سالهای اخیر را مورد توجه قرار دهیم در محلهایی که امکان تغییر ناگهانی درجه حرارت محیط وجود نداشته ولی سرعت زمان پاسخگویی دتکتور دارای اهمیت است از دتکتور حرارتی ترکیبی بهره گرفته میشود.

دتكتورهاي حرارت ساده ( ECONOMY HEAT DETECTORS ) :

     دتکتورهای حرارتی ساده با مدار باز عملا از چرخه تولید خارج شده اند. این دتکتور بصورت یک سوییچ حساس به دمای محیط عمل میکند و در سیستمهای اعلام حریق رایج امروزی میبایست با یک مقاومت 470 اهمی در مدار نصب گردد که اصطلاحا به مقاومت انتهای خط معروف است.

باطريها :

       در سیستمهای اعلام حریق امروزی میبایست از دو عدد باطری 12 ولت خشک بصورت سری که نهایتا ولتاژ 24 ولت را به مدار تزریق نمایند استفاده شود. در صورتیکه باطریها دشارژ (تخلیه باشند) شده باشند یا بهرصورت در مدار وصل نباشند، چراغ فالت یا خطای تابلو مرکزی روشن میشود ( POWER SUPPLY FAULT ) . دستگاههای تابلو مرکزی مجهز به کنترل وضعیت سلامت باطریها هستند و بطور کلی وضعیت باطری را در صورت خالی بودن یا فاسد شدن که باعث بروز خطا میشود هستند.

     چنانچه باطريها متصل نبوده و يا خالي باشند ، نشانگر اشكال تغذيه ( POWER SUPPLY FAULT ) روشن مي‌شود . اين سري دستگاهها داراي مدار بسيار مجهز براي كنترل وضعيت باطريها مي‌باشند كه به جاي كنترل جريان شارژ باطري ، در واقع وضعيت كلي باطريها را مشخص مي‌كنند . در نتيجه يك باطري خالي و يا با سلول فاسد باعث روشن شدن نشانگر اشكال تغذيه مي شود (برق يا باطري ) .

 كابلها و اتصال تجهيزات :

     کابل کشی دتکتور و آژیر در سیستم اعلام حریق باید مطابق با استاندارد EN-54 انجام شود. بعد از اتمام عملیات کابل کشی، مقاومت انتهای خط (کد رمز رنگ: آبی، خاکستری، قرمز، طلایی) که از ملزومات داخل  دستگاه مرکزی هستند باید به آخرین آژیر در سیستم اتصال یابد تا مسیر بسته خط تکمیل شود. 

      دتکتورها بر اساس کروم بندی ( تقسیم محلهای ساختمان) به صورتیکه حداکثر 20 دستگاه دتکتور ( دودی، حرارتی، شستی) در هر زون قرار گیرد نصب میگردند و در هر زون امکان اتصال هر تعداد شستی وجود دارد.

     توجه: به هیچ وجه از مدار دتکتورها انشعاب گرفته نشود چرا که تجهیزات منصوبه، کنترل نشده و در صورت بروز حریق این قسمت از مدار قطعی و فالت را اعلام نمی کند.

آزمايش كابلها :

 بهترین وسیله جهت تست و آزمایش کابل، یک اهم متر یا مولتی متر دقیق با کیفیت است که كابلها را بايستي توسط اهم متر يا مولتي‌متر با كيفيت خوب امتحان كرد . زمانی که کابلها با این وسیله تست میشوند بهیچ وجه نباید دتکتورها، آژیرها و علی الخصوص خود تابلو مرکزی به کابل سیستم اتصال داشته باشد، برای اینکه ولتاژ تست که عموما 500 ولت میباشد باعث خرابی و صدمه به سیستم و نهایتا این تجهیزات خواهد شد.

آزمايش مركز كنترل :

      بهتر است مرکز کنترل قبل از اتصال به سیستم آزمایش شود، در بدو امر از اتصال مقاومت انتهای خط در ترمینالهای تابلو اطمینان حاصل شود سپس دو عدد باطري 12 ولت 4/5 آمپرساعت (ترجیحا 7/2 آمپرساعت) را باهم سری کرده تا ولتاژ 24 ولت داشته باشیم، سپس سیم خروجی + و - باطریها را به برد اصلی تابلو با استفاده از ترمینالهای مربوطه وصل میکنیم. معمولا سيم رنگ قرمز مثبت و سيم رنگ سياه منفي است .

      در این حالت چراغ نمایش دهنده فالت تغذیه (POWER SUPPLY FAULT ) روشن میشود و بازر داخلی تابلو بصدا در میآید (در این قسمت اتصال اشتباه سرسیم باطریها باعث سوختن فیوز باطری گردیده احتمال صدمه به دستگاه وجود دارد)، سپس ورودی برق220 ولت به دستگاه وصل شود ( با رعایت موارد ایمنی). در این حالت چراغ MAINS ON روشن میگردد. چنانچه باطریها کاملا شارژ باشند نشانگر فالت و خطای تغذیه خاموش خواهد شد بازر داخلی تابلو نیز خاموش میشود. در صورتیکه باطریها معیوب بوده یا کاملا شارژ نباشند، چراغ فالت تغذیه کماکان روشن باقی می ماند. بهترین حالت استفاده از باطریهای سالم و کاملا شارژ شده است.

سوئيچ حالت NORMAL :

    در این حالت فقط چراغ MAINS ON  روشن شده آژیرها خاموش و بیصدا می ما نند و تکمهای روی کیبورد تابلو غیر فعال هستند.

سوئيچ حالت ARM CONTROLS:

    در این حالت تکمه های کیبورد روی تابلو فعال شده و اپراتور میتواند از آنها استفاده نماید و اینجا چرخاندن سوییچ هیچ تاثیر دیگری در تابلو نخواهد داشت.

      با فشردن تکمه RESET / RESOUND TEST ZONE LAMPS چراغهاي FIRE و FAULT روشن شده، بازر داخلی تابلو فعال شده به صدا در میآید.در اینحالت چراغهاي BATTERY / POWER SUPPLY FAULT و SOUNDER FAULT خاموش باقی می مانند.

تست عملکرد مدار نمايشگر وضعيت تغذيه :

      ولتاژ 220 ولت را از تابلو قطع نمایید، چند لحظه بعد چراغ POWER SUPPLY FAULT فعال و روشن میشود. در اینحالت چراغMAINS ON خاموش شده و بازر داخلی تابلو فعال میشود، فشردن تکمه SILENCE FAULT SOUNDERS باعث خاموشی بازر داخلی و همزمان روشن ماندن چراغ POWER SUPPLY FAULT میگردد. چانچه مجددا برق 220 ولت به تابلو وصل شود سیستم بعد از چند ثانیه به حالت عادی و نرمال باز میگردد. چنانچه باطریها قطع شوند بعد از چند ثانیه چراغ POWER SUPPLY FAULTروشن شده،  بازر داخلی فعال میگردد. چنانچه مجددا باطریها وصل گردند بعد از گذشت چند ثانیه دستگاه بحالت عادی و نرمال بازگشته بازر داخلی تابلو خاموش میشود. در این حالت فقط چراغ MAINS ON با رنگ سبز روشن میشود. 

نکته مهم: آزمایشات فوق میباید صرفا با باطری سالم و شارژ شده انجام شوند، استفاده از باطری دشارژ و ا مرغوب باعث بروز اشکال در سیستم میشوند. در صورت استفاده از باطری سالم ولی دشارژ، چراغ خطای تغذیه تابلو تا زمانی که باطری به اندازه کافش شارژ نباشد روشن و فعال باقی می ماند.

 


 

 آزمايش مدار كنترل آژير :

     در بدو امر از اینکه مقاومت انتهای خط به ترمینالهای S1 و +S1 - وصل هستند اطمینان حاصل کنید. سپس این دو ترمینال را با یک تکه سیم کوچک، اتصال کوتاه نمایید و نگه دارید، در اینحالت نشانگر SOUNDER FAULT روشن شده باعث فعال شدن بازر داخلی تابلو میگردد.  چنانچه تکمه SILENCE FAULT SOUNDERS  فشرده شود بازر داخلی تابلو خاموش شده لیکن نشانگرSOUNDER FAULT روشن ميگردد . برای برگشتن سیستم به حالت نرمال، اتصال کوتاه را حذف کنید.

   نکته: هیچوقت مادامیکه چراغ قرمز رنگ FIRE روشن است اقدام به انجام این آزمایش نکنید برای اینکه باعث خرابی و سوختن فیوز آژیر میگردد.

     برای باز شدن مدار آژیر در ترمینالهای S1 و +S1 - یکی از پایه های مقاومت انتهای خط را باز کنید، در این حالت نشانگرSOUNDER FAULT روشن شده باعث فعال شدن بازر داخلی تابلو میگردد. چنانچه تکمه SILENCE FAULT SOUNDERS فشده شود بازر داخلی خاموش گردیده ولی نشانگر SOUNDER FAULT همچنان بصورت روشن باقی خواهد ماند. برای برگشت سیستم بحالت نرمال، مدار را به صورت اول برگردانید.

تست مدار جهت كنترل دتكتور :

    نخست از اتصال مقاومت انتهای خط با کد رنگ: آبی، خاکستری، قرمز، طلایی بین ترمینال های دتکتور که با حروف Z1+ و Z1-  روی تابلو مشخص گردیده اند اطمینان حاصل نمایید. در اینحالت مدار دتکتور ممکن است یکی از حالات زیر باشد:

      حالت نرمال: جریان در مسیر زونها از طریق مقاومت انتهای خط برقرار خواهد شد. که دتكتورها و شستي ها بصورت پارالل (موازی) به زونها اتصال دارند.

      حالت مدارباز: سیم کشی در بعضی جاهای مدار احتمال قطع شدن دارد که جریانی از مدار عبور نمیکند.

      حالت اتصال کوتاه: در برخی قسمتهای سیم کشی امکان اتصال کوتاه وجود دارد که باعث عبور جریان ماگزیمم میگردد.

حالت حریق: اتصال کوتاه نسبی که در مدار بوجود آمده باعث افزایش جریان میگردد اما به اندازه ای نیست که باعث اعلام خطای اتصال کوتاه باشد.

      حالت مدار باز: با حذف یکی از پایه های مقاومت انتهای خط از روی ترمینالهای Z1+ و Z1- عملا مدار دتکتور باز میشود، در اینصورت نشانگر ZONE 1 FAULT روشن شده باعث فعلا شده بازر داخلی تابلو میگردد.اگر در این زمان به داخل تابلو نگاه کنید متوجه میشوید نشانگر L13) Gen. Fault) و  (O (L16 روشن هستند. چنانچه تکمه SILENCE FAULT SOUNDERS فشرده شود باعث  خاموشی بازر داخلی گردیده لیکن نشانگرها همچنان روشن باقی خواهند ماند. برای برگشتن دستگاه به حالت نرمال بایستی مدار بصورت عادی وصل گردد.

      خطای اتصال كوتاه : ترمينالهاي  Z1+ و Z1- را به يكديگر وصل کنید و نگه دارید تا چراغ ZONE 1 FAULT روشن گردد، در اینحالت بازر داخلی فعال گردیده و داخل تابلو مرکزی نشانگر L13) Gen. Fault ) و (S (L20 روشن مي‌شود. تکمهSILENCE FAULT SOUNDERSر را بفشارید تا بازر داخلی خاموش شود، در این حالت چراغها همچنان روشن باقی می مانند. برای برگشت دستگاه به حالت عادی باید اتصال کوتاه برداشته شود.

      حالت اعلام حريق: يك عدد مقاومت انتهای خط 470 اهمی را بین ترمینالهای Z1+ و Z1-  نصب کنید تا رله خروجی آژیر فعال گردد، و نشانگر ZONE 1 FIRE بصورت چشمك عمل میکند و تابلو در وضعیت اعلام حریق باقی می ماند.

دكمه SILENCE ALARM SOUNDERS را فشار دهيد ، رله خروجي آژير به حالت اول برگشته و چراغ ZONE 1 FIRE از حالت چشمك زن به حالت ثابت برمي‌گردد و بازر به صدا درمي‌آيد . اگر تکمه  RESET / RESOUND / TEST ZONE LAMPS فشرده شود تابلو مجددا بحالت حالت اعلام حریق باز میگردد. مقاومت 470 اهمی را از روی ترمینال های Z1+ و Z1-  بردارید و ابتدا تکمهSILENCE ALARM SOUNDERS و سپس RESET / RESOUND / TEST ZONE LAMPS را بفشارید تا سیستم بحالت عادی برگردد.

   نکتـه:

 1.  فشردن تکمه RESET / RESOUND / TEST ZONE LAMPS وقتی که تابلو در حالت اعلام حریق است و نشانگر Fire در حالت چشمک زن میباشد هیچ تاثیر در عملکرد تابلو ندارد.
 2. وقتی آژِرها خاموش هستند و نشانگر Fire بصورت ثابت روشن است، بازر داخلی فعال میگردد و امکان خاموش شدن آن وجود ندارد.
 3. ریست کردن تابلو مادامیکه آژیرها قطع هستند و زمانیکه حالت حریق وجود دارد مجددا باعث تحریک و فعال شدن آژیرها میگردد.

 تست نهایی:

    تکمه EVACUATE را بفشارید تا آژیرها فعال شوند. در صورت تمایل میتوانید آزمایش را با وصل کردن یک عدد دتکتور،  آژیر و شستی و مقاومت انتخای خط انجام داد.

 


 

       امکان تست مهندسی یا تست تک نفره  NON- LATCH

       اين مدل دستگاهها داراي قابلیتهایی هستند تا شستی، دتکتور و آژیرها تست گردد و به صورت خودکار به حالت عادی باز گردانده شوند. برای انجام این کار باید جامپر ENG ( داخل تابلو کنترل مرکزی ) در جای خود نصب شود. نشانگر مربوطه و  چراغ L13) Gen. Fault) روشن شده بازر داخلی فعال میگردد که نمیشود آنرا در حالت سکوت قرار داد. چنانچه حالت اعلام حریق ایجاد شود، آژیر بصورت تک بیب میزند و قبل از  آنکه مجددا فعال شود حدود 3 ثانیه سکوت میکند که در این حالت مدت 3 ثانیه نشانگرهای FIRE وFAULT زون روشن مي شوند. این حالت مادامیکه دود داخل محفظه دتکتور باقی بماند و یا شستی به حالت نرمال باز گردانده نشود ادامه پیدا می کند. بعد از اتمام آزمایش مجددا جامپر مربوطه را از مدار حذف نمایید.


خارج نمودن زون از مدار یا حالت ایزوله کردن زون:

     در صورتیکه نیاز باشد میشود به وسیه نصب جامپر ISO درمحل مورد نظر، زون را از مدار خارج نمود. که نشانگر مربوطه و نشانگر FAULT زون جهت نمایش خروج از مدار روشن باقی می ماند. در اینصورت بازر داخلی روشن شده ولی میتوان آنرا خاموش نمود. بعد از اتمام آزمایش جامپر را از محل بردارید.

برای جلوگیری از تحریک و فعال شدن بی مورد دتکتورها، زمانیکه در زون مربوطه آزمایش یا فعالیت دودزایی کنترل شده انجام میگیرد ازین روش استفاده نمایید.


چراغ خطای عمومي (L13 ) :

  زمانیکه در سیستم هرگونه اشکال و ایرادی بوجود آید این نشانگر روشن میگردد.

مگنت هاي نگهدارنده :

    برابر استاندارد EN-54  نمی بایست از تجهیزاتی که جریان مصرفی را بالا میبرند استفاده نمود چرا که باعث کاهش زمان کارکرد باطریها میگردد.

توصيه :

 1. باید از منبع تغذیه 24 ولتی مستقل جهت مگنتهای نگه دارنده استفاده نمود.
 2. جهت راه اندازی مگنتهای نگه دارنده 220 ولتی باید توسط رله ای که از دیستگه مرکزی تغذیه میشود بهره برد یعنی رله ای که بوبین آن 24 ولت ولی کنتاکتهای خروجی آن 220 ولت میباشد.

دستگاه تلفن كننده Dialler :

     زمانیکه در زمان بروز حریق، اطلاع رسانی سریع تر به اماکن و افراد خاصی مد نظر باشد ازین  دستگاه استفاده میگردد. امکان اتصال دستگاه تلفن کننده با تابلو مرکزی پیش بینی گردیده است که کانکتور آن با علامت TEL روي برد اصلي تابلو مشخصد شده است و دارای یک سوکت سه قسمتی میباشد، كه + و - براي تغذيه 12 ولت تلفن كننده و T بمنظور فرمان جهت عملیات شماره گیری میباید به تابلو مرکزی اتصال یابد.

نمای داخلی برد اصلی و موقعیت موارد فوق

 


 

نحوه نصب تابلو مرکزی آریاک

    ابتدا موارد پنجگانه زیر را مد نظر قرار داده سپس با انجام مراحل زیر اقدام به نصب و راه اندازی نمایید.

 1. اطمینان از صحت عملیات سیم کشی و دقت در تطابق سیم کشی با استانداردBS 5839
 2. چک کردن موقعیت کلیه قسمتها با نقشه.
 3. انجام سیم کشی منطبق با نقشه اصلی و برابر استانداردهای رایج.
 4. نصب تجهیزات ( دتکتور، شستی و آژیرها) در محل.
 5. تست و آزمایش تابلو مرکزی برابر دستور العملهای اعلامی

 

نـصب نهایی:

      زمانیکه کلیه کارهای عمرانی و ساختمانی به اتمام رسید و هیچ گرد و غباری در محل نصب تابلو وجود نداشت در بدو امر جهت جلوگیری از برق گرفتگی احتمالی، از قطع برق شهری 220 ولتی مطمئن شوید. جهت پیشگیری از ورود صدمه به تابلو، در زمان اتصال سیمها، باطریها را از درون تابلو خارج نمایید. بعد از آزمایش سیم کشی و خود تابلو، مقاومتهای انتهای خط را از ترمینالهای دستگاه باز کرده به ترمینال آخرین دتکتور در انتهای زونهای مربوطه نصب نمایید. همین کار را در مورد آژیرها تکرار نمایید.

      در مرحله بعد، تمام تجهیزات ( دتکتور، آژیر و شستی ها ) را وصل نمایید و از مدار سیم کشی با استفاده از یک اهمتر دقیق اطمینان حاصل نمایید.

تذکر مهم: زمانیکه سیستم را بوسیله مگا اهم متر تست میکنید به هیچ وجه تجهیزات نصب نباشند.هروقت اطمینان حاصل کردید که تمام اتصالات سفت و محکم با سرسیم و عایق سیمها انجام شده اند، باطریها را درون تابلو قرار دهید و سیمهای آنها را مطابق توضیحاتی که قبلا ارائه شد وصل نمایید. برق شهری 220 ولت را در قسمت مربوطه وارد ترمینالها نمایید.... اکنون زمان تست عملیاتی و نهایی فرا رسیده است . !

 


 

عیب یابی و اشکال زدایی تابلو مرکزی آریاک

هشدار !!   هر زمان درب جلویی کابینت تابلو مرکزی باز است از قطع برق 220 ولت شهری اطمینان حاصل کنید.

بازر داخلی تابلو به صدا در میآید و هیچ چراغی روی تابلو روشن نیست و با فشردن تکمه FAULT SOUNDERS نیز قطع نمیشود:

مطمئن شوید که جامپر آزمايش تست تک نفره (مهندسي ENG ) در محل خود قرار ندارد. در صورتیکه در محل خود نصب بود آنرا خارج نمایید تا بازر داخلی بهمراه چراغ مخصوص به آن همزمان با هم خاموش شوند ( محل این چراغ، دقیقا کنار جامپر است).

 اشكال تغذيه ( BATTERY / POWER SUPPLY FAULT ) 

 اگر چراغ سبز رنگ  MAINS ON روشن نیست، برق 220 ولت شهری و فیوز مربوطه را چک کنید.

سيم هاي باطري را بازدید نمایید( سيم قرمز به ترمينال مثبت باطري و سيم سياه  به ترمينال منفي باطري وصل شده باشد ) . چنانچه سیمهای باطری اشتباه وصل شوند فیوز آنها میسوزد که روشن شدن نشانگر ایراد تغذیه را باعث میشود.... در این صورت باید با نمایندگان مجاز تماس بگیرید.

در خصوص موارد زیر مطمئن شوید:

 آلارم کاذب ( FIRE FAULT ) :

 اشکال در زون ZONE FAULT

 زون معیوب را از ترمینال جدا کنید و مقاومت انتهای خط را کنترل نمایید، در صورتیکه ایراد برطرف شد علت خطا را در سیم بندی و پایه دتکتورها پیدا نمایید.

جامپری که مخصوص  خارج كردن زون از مدار ( ISO ) است را نگاه کنید که در محل نصب نباشد.

چنانچه وضعيت خطا ادام داشت با فروشنده یا نماینده رسمی مجاز تماس بگیرید.

اشكال در آژيرها SOUNDER FAULT 

 فيوز خروجي آژير F2 را كه روی برد اصلي قرار دارد تست کنید و در صورت سوخته بودن تعویض نمایید( ترجیحا فیوز 20 میلیمتری یک آمپر).

مقاومت انتهاي خط (6800 اهم , با كد رنگ : آبي ، خاكستري ، قرمز ، طلائي ) باید وصل باشد، مدار آژير را از جدا كرده و الزاما فقط مقاومت انتهاي خط را بجاي آن نصب نمایید. در صورت رفع مشکل، سیم کشی را مجددا کنترل نمایید و در صورت عدم رفع مشکل با فروشنده یا نماینده رسمی مجاز ارتباط برقرار کنید.

عمل نکردن تکمه ها 

بعد از قرار دادن سوییچ در حالت  ARM CONTROLS تکمه SILENCE و در مرحله بعدی تکه RESET را فشار دهيد . چنانچه مشکل برطرف نشد کانکتوری که سوییچ را به برد وصل مینماید چک کنید در صورت عدم برطرف شدن مشکل، فروشنده یا نماینده رسمی مجاز را مطلع سازید. 

 


 

بازدیدهای ضروری ازسیستم اعلام حریق آریاک

 بازديد روزانه: در صورتیکه فقط نشانگر سبز رنگ MAINS ON روشن باشد و هیچ چراغ ، آژیر و یا بازری روشن نباشد تمامی اشکالات موجود را در فرم وقایع ثبت نموده به سرویسکار مربوطه گزارش نمایید. 

بازديد هفتگی: بعد از قرار دادن سوئيچ در حالت ARM CONTOROLS و قراردادن تکمه RESET / RESOUND / TEST ZONE LAMPS از روشن شدن نشانگر زونها و فعال بودن بازر داخلی تابلو اطمینان حاصل کنید. شستی یا دتکتورها را فعال کنید تا قسمت اعلام حریق آزمایش شود، کارکرد آژیرها را کنترل نمایید و دستگاه را با فشردن تکمه ALARM SOUNDERS SILENCE و بعد تکمه RESET / RESOUND / TEST ZONE LAMPS  بحالت اولیه برگردانید. برای عملکرد بهتر توصیه میگردد دو نفر اقدام به انجام اینکار نمایند. تمام شستی و دتکتورها را بازدید نمایید و از در دسترس بودن آنها اطمینان حاصل کنید. هر مرحله شستی و یا دتکتور متفاوتی را انتخاب و آزمایش کنید تا بدین وسیله بصورت دوره ای کلیه شستی و دتکتورها تست و آزمایش شوند.

پیشنهاد میگردد نقشه ساختمان که کلیه جزییات ( محل استقرار کلیه تجهیزات) در آن درج شده باشد را در دست داشته باشید.

بازديد فصلي: بعد از مطالعه گزارشات فوق الاشاره ( بازدید روزانه و هفتگی) کلیه اشکالات که قبلا بازدید و برطرف شده اند را مجددا بررسی و کنترل نمایید. در این بازدید مانند هفتگی در هر مدار زون  يك دتکتور و يا شستي را فعال كنيد تا سیستم اعلام حريق بصورت دقیق کنترل شود. 

در بازدید فصلی، کنترل برق 220 ولت ( بعد از قطع کردن) و قابلیت باطریها برای تغذیه در زمان قطع برق شهری توصیه میگردد. 

بازديد سالانه: مانند بازدیدهای هفتگی، روزانه برنامه ریزی نمایید ولی در این نوع بازدید، کلیه تجهیزات ( دتکتورها، شستی ها، آژیرها و تمام تجهیزات کمکی) را بصورت دقیق بمنظور عملکرد صحیح و دقیق کنترل و بازدید نمایید و در صورت داشتن هرگونه ایراد واشکال از فروشنده یا نماینده رسمی مجاز مشاوره دریافت دارید. تعویض باطریها در این دوره توصیه میگردد.

بازدید دو / سه سال یکبار: جهت دستیابی به عملکرد صحیح و دقیق سیستم اعلام حریق و عدم وجود هرگونه اعلام خطای کاذب، دتکتورهای دودی را تمیز نمایید. شایان ذکر است جهت تمیز نمودن دتکتورهای دودی وسایل مخصوصی وجود دارد که میبایست حتما از طریق نماینده رسمی براي حصول اطمينان از عملكرد صحيح و عدم وجود آژير مزاحم ، دتكتورهاي دود را تميز كنيد . لازم به ذكر است كه براي تميز كردن اين دتكتورها وسايل مخصوصي مورد نياز مي باشد. این سیستمها استاندارد بوده و در صورت استفاده دقیق از آنها به جرات میتوان به بهترین نوع بازدید دسترسی داشت. در این بازدید تعویض باطریها توصیه و سفارش میگردد.

بازدید پنجسال يك بار: انجام بازدیدهای فوق الذکر به همراه تعویض باطري‌هاي خشك در این نوع بازدید امری اجتناب ناپذیر است.

 سرويس کلی:سرويس دایمی و یکنواخت پیشنهاد میگردد در صورت امکان طی قراردادی که با سرویسکار مجرب یا شرکتهای خدماتی که تخصص و دانش فنی اینکار را در اختیار دارند منعقد نمایید تا با خیال راحت از سیستم اعلام حریق سالم و کار آمد و به روز استفاده صحیح نمایید. و برابر قرارداد منعقده گزارش کار از طرف قرارداد درخواست نمایید.

     هرگونه تعمیر، سرویس و دستکاری غیر مجاز باعث از بین رفتن گارانتی و خدمات پس از فروش گردیده در صورت بروز خسارت جانی/مالی هیچگونه مسئولیتی متوجه شرکت نخواهد بود

 

 


 

                           

 

 مشخصه فنی تابلو مرکزی تک زون آریاک ACT-1

                               مشخصات تغذيه

برق ورودي اصلي

195-230 VAC.50 HZ

منبع تغذيه داخلي

24 VDC نامي

محدوديت جريان خروجي

1.4 @ 230 VAC

خروجي كمكي (AUX )

27 VDC نامي

باطري مورد نياز

12 V 2.2 Ahr * 2 سري

جريان مصرفي

72 mA

نمايش اشكال برق ورودي

دارد

نمايش اشكال شارژر باطري

دارد

نمايش قطع باطري يا باطري نامرغوب

دارد

زمان تغذيه دستگاه با باطري 2/2 آمپر ساعت

36 Hrs


 

 


 

 لیست لوازم همراه تابلو مرکزی آریاک

1- نايلون زيپ دار كوچك

1 عدد

2- فيوز 6/1 آمپر 2 سانتي

1 عدد

3- فيوز 1 آمپر 2 سانتي

2 عدد

4- فيوز 500 ميلي آمپر 2 سانتي

1 عدد

5- مقاومت 4/1 وات 6800 اهم

2 عدد

6- پيچ 7*1 دو سوخودرو

4 عدد

7- رولپلاك نمره 6

4 عدد

8- پيچ گوشتي دوسو پلاستيكي

1 عدد

9- سيم باطري

1 عدد

10- جامپرلينك

1 عدد